Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - Warlubie

Karta Dużej Rodziny

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny to program zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin wielodzietnych (3+). Zniżki przyznają partnerzy KDR , czyli instytucje publiczne lub firmy prywatne biorące udział w programie KDR.

Osoby uprawnione do posiadania KDR

Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci.
Przez rodzica rozumie się także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka.
Prawo do Karty Dużej Rodziny przysługuje także dzieciom:
- w wieku do 18. roku życia,
- w wieku do 25. roku życia – w przypadku dzieci uczących się w szkole lub szkole wyższej,
- bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności,
ale tylko w przypadku, gdy w chwili składania wniosku w rodzinie jest co najmniej troje dzieci spełniających powyższe warunki.

Należy pamiętać, że prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny nie przysługuje rodzicowi, którego sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub któremu sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej, chyba że sąd nie pozbawił go władzy rodzicielskiej lub jej nie ograniczył przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci, prawo to nie przysługuje również rodzicowi zastępczemu lub prowadzącemu rodzinny dom dziecka, w przypadku gdy sąd orzekł o odebraniu im dzieci z uwagi na niewłaściwe sprawowanie pieczy zastępczej.

Karta jest przyznawana niezależnie od dochodu w rodzinie.

Prawo do posiadania Karty przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, który jest:

  1. osobą posiadającą obywatelstwo polskie, mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. cudzoziemcem mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenia na pobyt czasowy udzielony w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 oraz art. 186 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz.U. z 2017 r. poz. 2206), lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, jeżeli zamieszkuje z członkami rodziny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  3. mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkom jego rodziny w rozumieniu art. 2 pkt. 4 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz.U. z 2017 r. poz. 900), posiadającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Karta Dużej Rodziny dostępna jest w dwóch formach:
- tradycyjnej (tj. plastikowej w formacie jak dowód osobisty),
- elektronicznej (tj. na urządzeniach mobilnych typu smartfon, iPAD )
W przypadku ubiegania się o Kartę Dużej Rodziny wniosek należy złożyć w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania (GOPS w Warlubiu, ul. Dworcowa 15) bądź elektronicznie na stronie: https://wnioski.mpips.gov.pl/ewnioski lub https://empatia.mpips.gov.pl .
Wnioskowanie łącznie (tj. na jednym wniosku) o obydwie formy Karty tj. tradycyjną i elektroniczną jest bezpłatne, natomiast domawianie jednej z form Karty podlega opłacie (np. w sytuacji gdy osoba posiada już Kartę tradycyjną a wnioskuje o elektroniczną i na odwrót).

Funkcje elektronicznej Karty Dużej Rodziny mKDR
- rodzic może posiadać na swoim smartfonie Karty swoich dzieci oraz małżonka;
- aplikacja umożliwia wyszukiwanie partnerów KDR wg kategorii, lokalizacji, frazy;
- funkcja geolokalizacji pozwala na wyszukiwanie partnerów udzielających zniżek w okolicy przebywania użytkownika aplikacji;
- użytkownik aplikacji może dodawać partnerów KDR do listy „ulubionych”;
- aplikacja pozwala także na przekazywanie informacji członkom rodzin wielodzietnych zarówno o aktualnych zniżkach i nowych partnerach, jak i konieczności złożenia wniosku          przed terminem ważności Karty, np. w przypadku dzieci przed 18 roku życia.
- aplikacja umożliwia logowanie się poprzez szybki dostęp - podając kod pin.

W przypadku wystąpienia zmian mających wpływ na uprawnienie do korzystania z programu członek rodziny wielodzietnej jest obowiązany do niezwłocznego powiadomienia o zmianach, w tym m.in.:
- zmianie miejsca zamieszkania skutkującej zmianą gminy,
- zmianie danych zawartych w Karcie (zmiana danych zawartych w Karcie wymaga wydania nowej Karty),
- pozbawieniu lub ograniczeniu we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej.

W przypadku stwierdzenia przez urzędnika utraty uprawnień do korzystania z programu posiadacz Karty jest obowiązany do niezwłocznego zwrotu Karty.

Zapytania dotyczące Karty Dużej Rodziny – można kierować osobiście bądź telefonicznie pod nr tel. (52) 38 00 531

Wykaz aktów prawnych

ZAŁĄCZNIKI:

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny