Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - Warlubie

Usługi opiekuńcze

Usługi opiekuńcze; specjalistyczne usługi opiekuńcze

Osobie samotnej
, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona, przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych. Usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie nie zamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić. Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
W przypadku przyznania usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych ustala się ich zakres, okres i miejsce świadczenia, a także wysokość odpłatności za usługi. W przypadku, gdy dochód osoby lub na osobę w rodzinie nie przekracza kryterium dochodowego określonego w art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej (tj.w przypadku osoby samotnie gospodarującej - 701 zł, a w przypadku osoby w rodzinie - 528 zł. pomnożonej przez liczbę członków rodziny), usługi opiekuńcze świadczone są nieodpłatnie. W przypadku gdy dochód przekracza kryterium dochodowe, wysokość odpłatności ustalana jest na podstawie uchwały Rady Gminy w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, a także trybu ich pobierania. W przypadku gdy dochód przekracza kryterium dochodowe, wysokość odpłatności za specjalistyczne usługi opiekuńcze ustalana jest na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz.U z 2005 r. Nr 189, poz. 1598, z późn.zm.).


Zakres usług opiekuńczych świadczonych przez opiekunki Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Warlubiu

Usługi opiekuńcze są świadczone osobom, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować z powodu wieku lub niepełnosprawności, które są osobami samotnymi lub posiadają dzieci, które z powodu poważnych przeszkód nie mogą zaopiekować się swoim rodzicami.Udzielenie pomocy w postaci usług opiekuńczych nie zwalnia dzieci z obowiązku pomagania swoim rodzicom na miarę posiadanych możliwości.

Usługi opiekuńcze są wykonywane przez opiekunkę nie posiadająca kwalifikacji medycznych i obejmują:

  • pomoc w zaspokojeniu codziennych potrzeb życiowych podopiecznego: robienie niezbędnych zakupów, przygotowanie posiłku lub jego dostarczenie z punktu gastronomicznego, karminie podopiecznego jeżeli tego wymaga, bieżące prace porządkowe w mieszkaniu podopiecznego lub części mieszkania użytkowanej przez podopiecznego, mycie naczyń, pranie ubrań i bielizny podopiecznego, palenie w piecu;
  • opiekę higieniczną: pomoc w utrzymywaniu higieny osobistej podopiecznego (mycie), zmiana bielizny osobistej i pościelowej, ubranie chorego;
  • pielęgnację podopiecznego: pomoc przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych, zmiana opatrunków, zapobieganie w powstawaniu odleżyn, pomoc w ułożeniu chorego w łóżku, zmianie pozycji chorego w łóżku, pomoc w poruszaniu się chorego po pomieszkaniu, zamawianie wizyt lekarza, pielęgniarki, realizacja recept lekarskich na koszt klienta, powiadomienie rodziny, lekarza, pracownika socjalnego o istotnych zmianach wskazujących na pogorszenie stanu zdrowia podopiecznego;
  • zapewnienie w miarę możliwości kontaktu z otoczeniem: zamawianie wizyt duchownych u podopiecznego, wysyłanie korespondencji, załatwienie drobnych spraw urzędowych, wyjście z podopiecznym na spacer, dostarczenie prasy i książek.
     

Wymienione wyżej czynności mogą być wykonywane w zależności od potrzeb chorego i możliwości czasowych opiekunki. Ilość godzin przyznawanych usług opiekuńczych jest zależna od potrzeb podopiecznego oraz możliwości Ośrodka Pomocy Społecznej. 
Warunkiem korzystania z pomocy w postaci usług opiekuńczych jest współpraca podopiecznego z opiekunką. Utrudnianie wykonywania zadań opiekunce przez osobę podopieczną może spowodować wstrzymanie świadczenia usług.
Z przyczyn organizacyjnych oraz z uwagi na higienę pracy opiekunki nie jest możliwe aby ciągle ta sama opiekunka wykonywała swoje zadania u tych samych osób podopiecznych. W związku z tym w czasie korzystania z usług opiekuńczych mogą następować zmiany opiekunki pracującej w domu podopiecznego.
Opiekunka nie może:

  • wykonywać zabiegów wymagających kwalifikacji medycznych,
  • wykonywać czynności związanych z rehabilitacją medyczną chorego,
  • wykonywać prac remontowych w domu podopiecznego np. malowanie,
  • wykonywać ciężkich prac związanych z generalnymi porządkami w tym. np. przesuwanie mebli, noszenie ciężkich przedmiotów,
  • przygotowywać posiłków dla innych niż podopieczny osób wspólnie bądź oddzielnie zamieszkałych,
  • robić zakupy dla innych niż podopieczny osób,
  • prać bielizny i ubrań należących do innych niż podopieczny osób,
  • znosić - magazynować zakupionego węgla.

     

 

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny